Aile Eğitimi ve Psikolojik Danışmanlık

Aileler, hangi aşamada olursa olsunlar çocuklarının yaşamındaki çeşitli gelişim dönemlerinde ve hem de kendi kişisel ve duygusal yaşantıları yönünden çoğu kez profesyonel psikolojik danışma ve rehberlik yardımına gereksinim duyarlar.

“Aile danışmanlığı” altında toplanabilen bu danışmanlık hizmetleri anne ve babaların kendilerine ve çocuklarına ilişkin duygu ve düşüncelerini anlamalarına yardım eder. Aile danışmanlığı hizmetleri çocuğun engeli, özellikleri, nedenleri ve çeşitli gelişim alanları hakkında bilgi veren “anne ve baba eğitimini” de kapsar.

Aileye Psikolojik Danışma

Anne ve babalar psikolojik danışma sürecinde kendilerine ve çocuklarına ilişkin duygularını paylaşır. Psikolojik danışma süreci içinde anne ve babaların anne-baba-çocuk arasındaki duygusal problemlerin sebep olduğu çatışmaları anlamalarına, anne-babaların kaybettikleri güveni tekrar kazanmalarına yardım edilir. Kendi becerilerine inanmaya başlamaya ve sosyal çevre ile daha fazla iletişime girmelerine yardımcı olma psikolojik danışmanın hedefleri arasındadır.

Anne-Baba Eğitimi

Anne-baba eğitimi programlarında, anne-babalara, çocukları ile etkili ilişki kurma yollarını ve çocuklarının davranışlarını kontrol etmeyi öğretmede yardımcı olunur. Anne-baba-çocuk ilişkisi ve belli becerilerin kazandırılması üzerinde yoğunlaşılır. Anne-baba eğitimi programları, çocuğun okul ortamında öğrendiklerini ev ortamına ve gündelik yaşama genelleştirebilmesi, eğitim süreci içinde ev ile okul arasında davranış hedefleri yönünden paralelliğini sağlama açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, çocuğun problemlerine ve uygun olmayan davranışlarına yönelik bilgi ve özel becerilerin öğretilmesi ile anne-babaların kaygılarının azaltılması sağlanır.

Merkezimizde özel veli görüşmeleri,toplantılar,seminerler düzenlenmektedir.Bu seminerler meslek alanları tarafından görsel işitsel uyaranlar (slaytlar,videolar) eşliğinde sunulur.

  • Periyodik aralıklarla aile toplantıları yapılarak, çocuğun bulunduğu düzey,performans hakkında aileler aydınlatılır.
  • Aile çocuğu nasıl daha iyi anlar ve tanır?
  • Yaşanan ortak sorunlar ve çözümleri.
  • Aile içi çatışmaların çocuğa yansıma şekli.
  • Problemler karşısında ebeveynların olumlu ya da olumsuz yanıt aldıkları tutumları,
  • Ebeveynlerin aile içi çatışmaları ,duygusal problemleri gibi konularda aileler arası kotarsis (boşalım,paylaşım) gerçekleştirilir…

 

About Author

Connect with Me:

Cevap bırakın